Uzm. Dr. Çavuşoğlu: Zatürre önlenebilir bir hastalıktır

Uzm. Dr. Çavuşoğlu: Zatürre önlenebilir bir hastalıktır

Uzm. Dr. Çavuşoğlu, Dünyada mikroba bağlı ölümlerde birinci sıradaki yerini hiçbir hastalığa bırakmayan ve kış mevsiminin sık görülebilen zatürrenin tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık olduğunu ifade etti.

11 Kasım 2022 - 13:26 - Güncelleme: 11 Kasım 2022 - 14:03

Zatürre genel olarak çok tehlikeli bir hastalık olmakla birlikte; erken tanı, erken teşhis ve uygun tedavi ile iz bırakmadan iyileşir. Zatürrenin en temel belirtileri ateş, öksürük, balgam, balgamda kan, göğüs ağrısı, nefes darlığı, iştahsızlık, terleme, kilo kaybı ve üşümedir

Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Gamze Çavuşoğlu Zatürre konusunda şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü 2009 yılından beri 12 Kasım Zatürre Günü olarak belirlemiştir. Pnömoni halk arasında zatürre olarak bilinen akciğer dokusunun enfeksiyonudur. Genellikle virüsler, bakteriler ve çok nadiren de olsa mantarlara bağlı olarak gelişebilmektedir. Belirtileri arasında öksürük, yüksek ateş, halsizlik, göğüs ağrısı, nefes darlığı, yan ağrısı olabilmektedir. Bunun dışında bulantı, kusma gibi benzeri belirtilere sebep olabilir. En riskli gruplar beş yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü erişkinlerdir.

Pnömoni tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır. Önlenebilir bir hastalık olmasındaki en önemli etken elimizde kuvvetli bir aşımızın olmasıdır. Aşılama pnömoniden korunmada en önemli ve en etkin korunma yöntemidir. Zatürre aşılamanın dışında yeterli ve dengeli beslenme ve çevresel hijyen koşullarının dikkat edilmesi sayesinde önlenebilir bir hastalıktır. Zatürre geliştiği zaman antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmektedir. Ayaktan veya yatarak tedavi mümkündür. Aşılama yapılmadığı takdirde hastalığın daha ağır seyrettiği bilinmektedir”.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Şıldak: 2024'te Şanlıurfa'ya davetlisiniz…
Vali Şıldak: 2024'te Şanlıurfa'ya davetlisiniz…
İbrahim Tatlıses'in programına katılanları görenler gözlerine inanamadı
İbrahim Tatlıses'in programına katılanları görenler gözlerine...