Reklam
Ceylanpınar gelinine Bakanlıkta yeni görev verildi

Ceylanpınar gelinine Bakanlıkta yeni görev verildi

Yıllardır AK Parti'nin çeşitli kademelerinde görev alan Ceylanpınar gelini Zeynep Alkış son olarak bakan danışmanlığı görevine getirildi.

18 Haziran 2021 - 22:40 - Güncelleme: 18 Haziran 2021 - 22:44

Bugün bakanlık düzeyinde Şanlıurfa'yı da ilgilendiren bir atama yapıldı. 

Yıllardır AK Parti kadrolarında yer alan aynı zamanda insan hakları aktivisti ve yazar olan Zeynep Alkış Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı danışmanlığına getirildi. Ceylanpınar gelini olan Alkış'ın yeni görevi Şanlıurfalıları sevindirdi. 

Zeynep Alkış Kimdir?

1978'de Siirt'de doğdu. Orta Öğrenimini Diyarbakır İmam Hatip Lisesinde tamamladı. A.Ü. halkla ilişkiler medya tanıtım bölümünü 2.sınıfta iken başörtü sorunu sebebiyle okulu terk etmek zorunda kaldı. Anadolu Üniversitesi İlahiyat Bölümünü bitirdi. Alkış, STRUGA Üniversitesi Uluslararası Hukuk Fakültesi’nde eğitimini tamamladı.  

Zeynep Alkış, üç dönem Ak Parti Mardin İl Kadın Kolları kurucu başkanlığı, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcılığı, İnsan hakları başkanlığı yaptı. AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Alkış, MKYK'ya seçildi.

Alkış’ın “Tarafımız Kardeşlik” kitabı 2017 yılında yayınlandı. Güneydoğu Kadın Platform Kurucu Üyeliği ile Töre Cinayetlerini Önleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği’nin (TÖRKAD) Kuruculuğunu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Alkış, TÖRKAD'ın başkanlığına devam eden, Öncü Kadınlar Platformu'nun da kuruculuğunu üstlendi ve halen dönem sözcülüğünü yürütmektedir.

İnsan Hakları Aktivisti ve Yazar olan Alkış, Töre cinayetleri konusunda, kamuoyu araştırmaları yaptı. Çok sayıda konferans ve panel organize etti. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde kadınların yaşadıkları sorunlar konusunda da saha araştırmalarına imza attı.

Alkış, Suriye'den Türkiye'ye sığınan muhacirler hakkında da sosyal projeler geliştirdi. Suriyeli kadın ve ailelerine yönelik gerçekleştirilen toplumsal entegrasyon projelerinde aktif rol aldı. Öncü Kadınlar Platformu ve TÖRKAD tarafından hazırlanan “Suriye Raporu”nda ise koordinatör görevi alan Alkış, UNDAP UNFPA Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Mardin Programı, UETD Almanya Teşkilatlanması görevleri gibi pek çok yerel ve uluslararası kadın odaklı çalışmalar içerisinde yer aldı ve bu çalışmalara devam etmektedir.

Milat Gazetesi’nde Zeynep Alkış’ın güncel yazıları yayımlanırken, TRT'de de program yapmaktadır.

Sırasıyla;

1991-    Refah Partisi Diyarbakır Öğrenci Temsilciliği,

1994-    Refah Partisi Diyarbakır Hanımlar Kom. Gençlik Kollar Başkanlığı,

1996-    Refah Partisi İstanbul Sarıyer Gençlik Kolları Başkanlığı,

1996-    Milli Gençlik Vakfı İstanbul Sarıyer Şube Başkanlığı,

1999-    Fazilet Partisi Mardin Merkez İlçe Başkanlığı,

2001-  2015 AK Parti Mardin İl Kadın Kolları Kurucu Başkanlığı yaptı.

2016-    AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcılığı, İnsan hakları başkanlığı, AK Parti MKYK üyeliği,

Öte yandan;

•             AK PARTİ Siyaset Akademisi,

•             STGM Kişisel gelişim ve beden dili,

•             ABMAR AB proje döngüsü eğitimi,

•             KADER Kadın ve siyaset eğitici eğitimi programlarına katıldı.

Zeynep Alkış, 2008 yılından bu yana 14 projede proje koordinatörü olarak görev aldı. Bunlar içerisinde bir İsviçre Büyükelçiliği, Bir Hollanda ve AB ortaklı proje, yedi AB projesi ve yerel kaynaklı projeler bulunmaktadır. Projeler Kadınlara yönelik olup töre kaynaklı kadına yönelik şiddet, kadın istihdamı, kadınların ve kız çocuklarının eğitimi gibi konuları kapsar.

*İl İstihdam Kurulu Üyesi,

*İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Mütevelli Heyeti Üyeliği...

Zeynep Alkış, evli ve iki çocuk annesidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayramın son gününde de sahadaydılar
Bayramın son gününde de sahadaydılar
Vali Erin, trafik tedbirlerini havadan inceledi
Vali Erin, trafik tedbirlerini havadan inceledi