Türkiye’de kış saati uygulaması geri mi geliyor?

Türkiye'de kış saati uygulaması geri mi geliyor?

Türkiye’de 2016 yılında kaldırılan kış saati uygulaması, yeniden mi geliyor? Kış aylarında hava daha aydınlanmadan çocuklarını okula gönderen veliler ve işe giden vatandaşlardan gelen şikayetlerin ardın ortaya bomba bir iddia atıldı.

10 Aralık 2023 - 16:52 - Güncelleme: 11 Aralık 2023 - 14:05

Türkiye'de kış saati uygulaması, 1973 yılından beri uygulanmaktaydı. Bu uygulama kapsamında, saatlerin her yıl sonbaharda bir saat geri alınması ve ilkbaharda bir saat ileri alınması şeklinde gerçekleştiriliyordu.

Avrupa’da ve dünya genelinde birçok ülkede hala kullanılmaya devam eden yaz-kış saati uygulaması, Türkiye’de 2016 yılında rafa kaldırılmıştı. Son zamanlarda vatandaşlardan gelen şikayetlerin ardından yeni bir iddia ortaya atıldı.

 

ZİFİRİ KARANLIKTA OKULA VE İŞE GİTMEK

Türkiye’de kış ayının gelmesiyle beraber Okula öğrenci gönderen veliler ve işe giden vatandaşlar, zifiri karanlıkta okula ve işe gitmekten dolayı şikayetlerini dile getirdiler.

Birçok vatandaşın bu konu hakkında sıkça şikayetlerde bulunmasının ardından kış saati uygulamasının bakanlar kurulu tarafından tartışılacağı ve yeniden gündeme getirilebileceği iddia edildi.

 

TÜRKİYE’DE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NİYE KALKTI?

Ülkemiz 2016 yılında güneş ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kış saati uygulamasını terk ederek kalıcı yaz saati uygulamasına geçti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lider Karaköprüspor ilk yarıyı namağlup bitirmek istiyor
Lider Karaköprüspor ilk yarıyı namağlup bitirmek istiyor
Şanlıurfaspor'a ceza yolda
Şanlıurfaspor'a ceza yolda