Aksaray’da Urfalı çocuklara adanmış bir hayat!

Aksaray'da Urfalı çocuklara adanmış bir hayat!

Ücretli öğretmenlik yapan genç bir kadın kendisini adeta Aksaray'a mevsimlik işçi olarak giden Urfalı ailelerin kız çocuklarının mutluluğuna adadı.

21 Temmuz 2021 - 18:00 - Güncelleme: 21 Temmuz 2021 - 18:21

Mevsimlik işçilerle ilgili batıdan hep kötü haberler geliyordu ancak bu defa çok farklı bir hikâye yaşandı.

Bölge insanı ülkemizde pek çok ile mevsimlik işçi olarak gidiyor. Bunların çoğunluğunu da Urfalı işçiler oluşturuyor. Gittikleri yerlerde yaz kış çadır hayatı, bazen sel, bazen susuzluk, bazen yolda kaza, bazen tarlada zehirlenme yaşıyor, çocuklar da eğitimden yoksun bir hayat sürüyor. Üstüne bir de ırkçı saldırılara maruz kalıyorlar. Geçtiğimiz gün Afyon'da Kürtçe konuştukları için şiddete maruz kalan işçiler gibi... Bu olay gündemdeki yerini korumaya ve yürekleri sızlamaya devam ederken Aksaray'dan da yürekleri ısıtan bir görüntü geldi. Atanamayan, ücretli öğretmenlik yapan Emine Kelik bayramı Akçakaleli mevsimlik işçi kız çocukları ile kutladı. Çocuklarla çektiği fotoğrafı paylaşan Kelik "Urfa-Akçakale’den çalışmak için gelen çocuklarım, en çok sizin bayramınız kutlu olsun" yazdı. Kelik'in Aksaray'a giden Urfalı kızların adeta iyilik meleği olduğu öğrenildi. 7 kız kardeş oldukları öğrenilen Kelik, çocuklara kıyafet hediye edip, bir abla gibi saçlarını tarayıp tokalar hediye ediyor. İp atlayıp onlarla kitap okuyor, kaderlerine dokunuyor. Onların eğitime yönelmeleri için ön ayak oluyor.

Doğudan giden insanların çok dertli olduğunu ve bunları dinledikçe sabahlara kadar uyuyamadığını dile getiren Kelik "Çocuklar verdiğimiz şeylere gözü gibi bakıyorlar. Süslü toka, süslü ayakkabı alan olmadığı için çok seviniyorlar. Çok trajik hikayeler dinledim. Bazen gece uyuyamıyorum. Biz burada böyleyiz. Onlar orada niye bu kaderi yaşıyorlar" diye soruyor.

Her ne kadar güzel örnekler olsa da mevsimlik işçilerin yaşadıkları dramların sona ermesi için somut adımların atılması, sorunların minimalize edilmesi bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eyyübiye'de kayıp genç için arama çalışmaları sürüyor
Eyyübiye'de kayıp genç için arama çalışmaları sürüyor
Beyazgül: Urfa lezzetlerin toplandığı yerdir
Beyazgül: Urfa lezzetlerin toplandığı yerdir