Reklam
TMO’dan un fiyatları ile ilgili önemli açıklama

TMO'dan un fiyatları ile ilgili önemli açıklama

TMO, hububat ve un piyasasında artış yaşandığı iddiasıyla unun 300 TL'den fazla olduğunu iddia eden fırıncılara karşı unun çuvalının 185-200 TL olduğunu duyurdu ve "Piyasaya un arzı konusunda endişeye gerek yok" dedi.

24 Kasım 2021 - 21:50 - Güncelleme: 24 Kasım 2021 - 22:12

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), son günlerde hububat ve un piyasalarında yaşanan fiyat artışlarına yönelik kamuoyunda yanıltıcı değerlendirilmeler yapıldığını ifade ederek yazılı bir açıklama ile kamuoyuna seslendi.

Açıklamada Un Regülasyon Çalışması ile unun uygun fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması için çalışmalar devreye alındığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana kuraklık başta olmak üzere gerek iç gerekse dış piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmiş, gereken tedbirleri ivedilikle hayata geçirmiştir.

Öncelikle artan hammadde fiyatlarının et, süt ve yem üreticilerimizin maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek üzere Yem Regülasyon Çalışması başlatılmış,  TMO stoklarındaki hububat, uygun fiyatlarla hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize, kanatlı entegre tesislerine ve yem sanayimize yönelik satışa sunulmuştur.

Bu süre zarfında satışa açtığımız 2,6 milyon ton hububat ile yem sektörü ile iştigal eden üreticilerimizin üzerinde oluşacak 2 Milyar TL ilave yükün önüne geçilmiştir.

"516 TON BUĞDAY SATIŞA AÇILDI"

Eylül ayı itibariyle uygulamaya koyduğumuz bir diğer önemli politika Un Regülasyon Çalışmasıdır. Geçtiğimiz yıl da başarı ile uyguladığımız bu çalışma ile TMO stoklarındaki ekmeklik buğdayın, un fiyatlarını makul seviyede tutacak şekilde satışına başlanmış, ekmeğin hammaddesi olan unun uygun fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması için çalışmalar devreye alınmıştır.

Kasım ayında satışlara başvuran firmaların buğday ihtiyacını azami ölçüde karşılayabilmek için toplam 516 bin ton ekmeklik buğday satışa açılmıştır. Satış teslimatları devam etmektedir."

UNUN ÇUVALININ FİYATI AÇIKLANDI

Bazı fırıncı esnafının ekmeğe zam gerekçesi olarak unun çuvalının 300 TL'den fazla olduğunu iddiasına da açıklık getirildi. TMO unun çuvalının 185-200 bandında olduğunu duyurdu. Açıklamada "Çalışma kapsamında satışa açtığımız ekmeklik buğdaylar, satışlarımıza başvuran tüm un firmalarına taahhütleri oranında tahsis edilmekte olup Kuruluşumuz satışlarına başvuran 380’in üzerindeki un fabrikasının taahhüt ettiği fiyatların tamamı peşin, çuval başına 185-200 TL/çuval arasında seyretmekte olup un fabrikaları bu fiyatlardan fırıncılara yaptıkları satış faturalarını Kuruluşumuza ibraz etmektedir.

TMO 5 aylık kısa bir sürede 4 milyon tona yakın hububatı piyasaya arz etmiş olup stoklarını takviyeye ve satışlarına tüm hızıyla devam etmektedir.

"UN ARZI KONUSUNDA ENDİŞEYE GEREK YOK"

TMO olarak un sanayimiz ile işbirliği içinde çalıştığımızı ve silolarımızdan çıkan ürünlerin fırınlara satışına kadar tüm aşamaları yakın takipte olacağımızı, ürün temininin kesintisiz devam ettiğini ve piyasaya un arzı konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığının altını bir kez daha çizmek isteriz.

Piyasalar TMO tarafından anlık olarak takip edilmekte olup gerekmesi durumunda ilave tedbirler de alınabilecektir. Halkımızca son dönemde piyasada yer alan spekülatif haberlere itibar edilmemesini rica ederiz" denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kalbi delik olan hastaya kasıktan girilerek işlem yapıldı
Kalbi delik olan hastaya kasıktan girilerek işlem yapıldı
Kesinleşmiş hapis cezası bulunanlara baskın
Kesinleşmiş hapis cezası bulunanlara baskın