LGS maratonu başladı

LGS maratonu başladı

Bu yıl 8’inci sınıf öğrencisi olan 1 milyon 236 bin öğrenci için LGS maratonunun en önemli etabını oluşturan merkezi sınav saat 9.30’da başladı. Merkezi sınav, Şanlıurfa’daki bazı okulların da aralarında bulunduğu 17 bin 915 okulda yapılıyor.

05 Haziran 2022 - 10:06 - Güncelleme: 05 Haziran 2022 - 10:25

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, saat 9.30’da başladı.  1 milyon 236 bin öğrencinin girdiği sınav Şanlıurfa dahil ülke genelinde 17 bin 915 okulda yapılıyor.

Sınavın birinci oturumunda öğrencilerin Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İngilizce derslerine ait toplam 50 soruyu 75 dakika içerisinde yanıtlamaları gerekiyor.

Sayısal oturum ise saat 11.30'da başlayacak. Bu oturumda öğrencilere matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 soru yöneltilecek. Bu soruları öğrenciler 80 dakika içerisinde yanıtlamaları gerekiyor.

AİLELER DE DIŞARIDA TER DÖKÜYOR

Adaylar içeride ter dökmeye başlarken veliler de heyecan içerisinde okulların dışında beklemeye başladı.

Bazı veliler kendi aralarında sınav hakkında konuşurken birbirlerine sınavda olan çocukları için şans diliyor. Bazıları ise çocuklarının başarısı için dua ediyor.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonuçları 30 Haziran’da açıklanacak. Bu tarihte merkezi sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olacak.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmzalar atıldı! Şanlıurfa için milyonluk yatırım
İmzalar atıldı! Şanlıurfa için milyonluk yatırım
Eyyübiye'de kayıp genç için arama çalışmaları sürüyor
Eyyübiye'de kayıp genç için arama çalışmaları sürüyor