Reklam
Uzmanlardan omurga sağlığı için öneriler

Uzmanlardan omurga sağlığı için öneriler

Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu belirten uzmanlar, özellikle masa başı çalışanlarda boyun ve bel ağrısı şikâyetinin çok sık görüldüğüne dikkat çekti.

16 Ekim 2021 - 11:40 - Güncelleme: 16 Ekim 2021 - 13:00

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nihal Özaras, bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirterek, omurga sağlığının korunmasına yönelik tavsiyelerde bulundu.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Özaras, özellikle masa başı çalışanlarda boyun ve bel ağrısı şikayetinin çok sık görüldüğüne vurgu yaptı.

 

“OMURGANIN ÇOK ÖNEMLİ FONKSİYONLARI BULUNUYOR”

İnsan omurgasının boyundan başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan ve 33 tane omur ismi verilen kemikten oluşan bir yapı olduğunu belirten Özaras, “Omurganın içinde sinir sisteminin çok önemli bir parçası olan omurilik yer alıyor. Omurilikten kollara, bacaklara ve gövdeye giden sinirler çıkar. Ayrıca idrar ve gaita kontrolü gibi fonksiyonlarda çok önemli role sahip olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“OMURGA PROBLEMLERİNE ZEMİN HAZIRLIYOR”

Özaras, omurganın boyun, sırt, bel ve kuyruk sokumu olarak 4 bölümden meydana geldiği bilgisini vererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle boyun ve bel bölgesi günlük hayatımızda yaptığımız eğilme, kalkma, dönme gibi birçok aktivitede hep hareket halindedir.  Bu nedenle de yıpranmaya ve hasar görmeye çok yatkındır. Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak, sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıklar, omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor.  Özellikle masa başı çalışanlarda boyun ve bel ağrısı şikayeti çok sık görülüyor. Gençlerde çok görülen duruş ve oturuş bozuklukları da omurga problemlerine zemin hazırlıyor.”

“OMURGA KASLARINI GÜÇLENDİRECEK EGZERSİZ YAPILMALI”

Özaras, ‘Vücudumuzun ana taşıyıcı yapısı olan omurgamızın sağlıklı kalması, yaşam kalitemizi devam ettirebilmek için çok önemlidir’ diyerek omurga sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Otururken ve ayakta dururken doğru postür sürdürmeye çalışılmalı, omurga kaslarını güçlendirmeye ve postüre yönelik egzersizler düzenli olarak yapılmalı, ayakta dururken ve otururken sık sık pozisyon değiştirilmeli, hep aynı noktaların zorlanması engellenmeli, dönerken bel ve boyundan değil ayaklardan dönülmeli, cep telefıonu göz hizasına kaldırılmalı, boyun ve sırtın dik durması sağlanmalı,

market poşeti ve benzeri eşyaları taşırken ağırlık iki ele eşit şekilde bölünmeli, yerden yük alırken dizlerden eğilmeli ve yük gövdeye yakın tutulmalı, masa başı çalışmalarda kullanılan sandalye ve masanın ergonomiye uygun şekilde düzenlenmeli, ayakta çalışanların tezgah ve benzeri çalışma alanları kişinin boyuna göre planlanmalı ve eğik çalışmaları engellenmeli”.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa'da Nüfusmatik'ler yakında hizmete giriyor
Urfa'da Nüfusmatik'ler yakında hizmete giriyor
Urfa'daki platformun zam isyanı:
Urfa'daki platformun zam isyanı: "Geçinemiyoruz"